Jak spędzać mniej czasu przed telefonem

Jak mniej scrollować? Jak ograniczyć czas przed telefonem? Jak przestać marnować czas w social mediach? Jeśli jesteście świadomymi osobami, to przypuszczam, że takie pytania pojawiły się niejednokrotnie w Waszej głowie. W końcu z bezmyślnego scrollowania nie płynie nic dobrego. Uzależniamy się od dopaminy, którą wywołuje oglądanie coraz to nowych treści, męczymy nasze oczy, wystawiamy się na promieniowanie światła niebieskiego, zaburzając przy tym pracę naszego układu hormonalnego i marnujemy sporo naszego życia. Jak więc spędzać mniej czasu przed telefonem?

Podzielę się z Wami dzisiaj moimi sześcioma sposobami, które wprowadziłam w życie w ciągu ostatnich miesięcy. Dzięki nim wreszcie potrafię odkleić się od telefonu, mam w końcu czas na zajęcia, na które wydawało mi się, że nie starczy mi czasu (witajcie czytanie i robótki na drutach). Czuję się też o wiele mniej zmęczona, przebodźcowana, jest we mnie więcej spokoju i dobrych emocji. To jak, macie ochotę do mnie dołączyć i scrollować mniej?

1. Znajdź swoje „WHY”

Znalezienie motywacji i odpowiedzenie sobie na pytanie „dlaczego chcę to robić?” To najważniejszy pierwszy krok w drodze do zmiany lub wyrobienia jakiegokolwiek nawyku. Bez tego w chwili pokusy czy słabości bardzo łatwo jest zapomnieć, po co w ogóle coś robimy. 

Odpowiedz sobie na pytanie, dlaczego zależy Ci na tym, żeby spędzać mniej czasu przed telefonem. Odpowiedź „Bo to szkodliwe” to może być za mało, szczególnie gdy aż nas świerzbi, żeby poscrollować Instagrama czy TikToka. Bądź konkretna. „Bo zabiera mi to za dużo czasu, który mogłabym poświęcić na rozwijanie swoich pasji / relaks / czas z bliskimi”. „Bo scrollowanie zawsze sprawia, że czuję się źle”. „Bo bycie ciągle online bardzo mnie stresuje”. „Bo marnuję swój cenny życiowy czas, który powinnam wykorzystać w bardziej wartościowy sposób”. Gdy Twoja ręka będzie sama sięgać po telefon, znacznie łatwiej będzie się powstrzymać, gdy w naszej głowie zagości świadomość „Jeśli teraz sięgnę po telefon, to… Będzie bolała mnie głowa. Poczuję się zestresowana i zmęczona. Zmarnuję czas, który mogłabym poświęcić na czytanie, malowanie, sport”.

2. Zacznij stopniowo

Jeśli scrollujesz kilka godzin dziennie, raczej trudno będzie od razu to uciąć. Zacznij stopniowo ograniczać czas, w którym sięgasz po telefon. 

  • Zacznij od zasady „żadnego telefonu pół godziny po wstaniu i godzinę przed położeniem się spać”,
  • Ustaw limit czasu w telefonie, by informował Cię, gdy przekroczysz maksymalny czas, jaki ustaliłaś sobie na przeglądanie konkretnych social mediów,
  • Wynajduj w ciągu dnia momenty offline. Postanów, że obiady jesz zawsze bez telefonu. Albo że nie sięgasz po telefon w trakcie spotkań towarzyskich. Albo że będziesz chodzić codziennie na godzinne spacery, w trakcie których nie masz telefonu ze sobą lub telefon ustawiony jest na tryb samolotowy i po niego nie sięgasz. 

Możesz wprowadzać te zasady po kolei albo wybrać jedną, która najbardziej z Tobą rezonuje i wprowadzić ją w życie. Gdy już uznasz, że ta zasada jest stałą częścią Twojego życia, możesz podnieść poprzeczkę i wprowadzić następną. 

3. Nie trzymaj telefonu przy sobie

Jednym z powodów, przez który tak często chwytamy za telefon jest to, że jest cały czas koło nas. Mamy go w kieszeni, torebce, obok siebie na stole. Ręka sama po niego sięga, często nie wiadomo po co. Sytuacja może się diametralnie zmienić, gdy ten telefon znajdzie się trochę dalej. Zauważyłam na przykład, że jeśli czytam i telefon jest koło mnie na kanapie lub na łóżku, to co chwilę przerywam, żeby coś poscrollować, sprawdzić, przejrzeć. Wystarczy jednak, żeby telefon powędrował na stół lub szafkę, żeby odruch sięgania się wyłączył (lub nie aktywował tak często). 

4. Wyłącz internet

Obecnie telefony najrzadziej służą nam do dzwonienia i sms-owania. Żeby móc się komunikować z ludźmi, trzeba być online, a to też stwarza pokusy, żeby sprawdzać powiadomienia i nowości. Polub się z trybem samolotowym albo „nie przeszkadzać” i korzystaj z niego częściej. Świat się nie zawali, jeśli nie odpowiesz od razu na wiadomość lub nie obejrzysz czyichś stories od razu po publikacji.

5. Znajdź wartościowe zajęcia, które zastąpią Ci scrollowanie

Jest tyle fantastycznych rzeczy do zrobienia, nauczenia się, doświadczenia, że naprawdę żal czasu, który spędzamy przed telefonem. Znajdź hobby, które Cię wciągnie i sprawi, że sięganie po telefon będzie się wydawało marnotrawstwem czasu. Sięgnij po książkę, która tak Cię wciągnie, że nie będziesz mogła się oderwać. Zaangażuj swój umysł w naukę czegoś nowego. Może to będą języki obce, robienie na drutach albo nauka układów tanecznych. To ma być coś, co Cię oderwie, zainspiruje, odświeży Twój umysł. Gdy uczysz się czegoś nowego, Twój mózg zaczyna tworzyć nowe połączenia neuronowe, czas szybciej płynie, a my czujemy się bardziej spełnieni. Serio, zamienisz to na przeglądanie godzinami social mediów?

6. Obserwuj mniej

Zrób czystki w obserwowanych przez Ciebie kontach i treściach. Zostaw tylko to, co rzeczywiście daje Ci wartość: uczy, inspiruje, bawi, zostawia dobre emocje. Odobserwuj wszystko, co sprawia, że jesteś zmęczona, zaniepokojona, znudzona, zniechęcona, przez co niepotrzebnie się porównujesz. 

Zasada jest prosta: im więcej treści mamy do przejrzenia, tym więcej będziemy scrollować. Nasz mózg ciągle będzie dawał nam sygnały, że jeszcze coś tam zostało, że na pewno pojawiło się coś nowego, że potrzebuje dopaminy i bycia na bieżąco. Im mniej treści obserwujesz, tym mniej masz do nadrobienia i szybciej odłożysz telefon na bok. 

*

Mam nadzieję, że te porady pomogą Wam spędzać mniej czasu przed ekranem telefonu. Życie jest takie piękne i ciekawe, że naprawdę żal go spędzać na scrollowaniu 😉 Dajcie znać, czy macie jeszcze jakieś swoje sposoby, by spędzać mniej online!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*